Praha 9 net - internet zdarma

www.praha9net.cz

Jak se připojit síti Praha9net

Parametry sítě

 • standard:  IEEE 802.11b
 • frekvence:  2,4GHz
 • polarizace signálu:  vertikální

Výběr vhodného zařízení

Access Point

V první řade si musíte zjistit, jak silný signál máte a podle toho si koupit odpovídající zařízení pro příjem WiFi signálu. Proměření signálu, nákup a instalaci příjmového zařízení může poskytnout kterákoli společnost, která se těmito službami zabývá. Můžete se též obrátit na naše partnery, kteří vám tyto služby za úplatu poskytnou.

Pro připojení k síti je možné použít několik typů zařízení.

1. Univerzální řešení:

 • bezdrátový přijímač připojený přes USB, ke kterému je přiveden signál z antény nebo obsahuje integrovanou anténu
 • samostatný tzv. Access Point, který je spojen s anténou, do PC poté vede klasický síťový UTP kabel + PCI síťová karta (nebo integrovaná na základní desce)

2. Pouze stolní PC:

 • samostatná PCI karta přímo do PC, ke které je přiveden signál z antény
USBwifi

3. Pouze notebook:

 • některé notebooky mají vestavěný WiFi přijímač
 • samostatná PCMCIA karta přímo do notebooku, ke které je přiveden signál z antény nebo obsahuje integrovanou anténu

Vstup do sítě Praha9net

Po nainstalování potřebného hardware a software už jen zbývá naladit se na vysílač sítě Praha9net. Tyto vysílače poznáte dle jména, které vypadá následovně: PRAHA9NET-Rx-y, kde "x" a "y" jsou čísla pro jedinečnou identifikaci každého vysílače. Po naladění vysílače se automaticky zobrazí úvodní webová stránka Městské části Praha 9 www.praha9.cz, kde bude přihlašovací okno pro zadání hesla k přístupu na internet.

Ti, kteří se chtějí do sítě přihlásit prvně, najdou zde odkaz přes který se dostanou na přihlašovací portál praha9net.cz. Přihlášení je zdarma a jednoduché – budete postupovat podle daných instrukcí: vyplníte přihlašovací jméno (login), heslo, zadáte email, na kterém později potvrdíte autorizaci. Pokud nemáte svůj email, můžete si ho zde založit. Dále budete požádáni o vyplnění nepovinných údajů, sloužících pro statistiku a vylepšování připojení.

Tyto údaje tlačítkem odešlete a během minuty získáte přístup do internetové sítě. Brzo na uvedený email přijde žádost o autorizaci (dle instrukcí odsouhlasíte zadané údaje poklepáním na zaslanou webovou identifikační adresu). Pokud autorizaci do 12 hodin od přihlášení nepotvrdíte, bude účet zrušen (toto opatření slouží k zjištění počtu stálých uživatelů, každý zájemce má mít pouze jednu přístupovou adresu. Prostřednictvím uvedeného mailu bude také Městská část Praha 9 informovat své občany).

A to je vše, co musíte učinit, abyste mohli přistupovat na internet zdarma. Nechceme však zůstat "jen" u poskytování internetu. Pro zpřístupnění internetu občanům Prahy 9 jsme zřídili Internetové centrum Prosek, kde budou mimo jiné probíhat i výukové kurzy pro občany. Další informace naleznete na http://www.icprosek.cz.

Nastavení emailového klienta

Pokud chcete přistupovat k Vaší emailové schránce prostřednictvím emailového klienta (např. Thunderbird, MS Outlook, ...), potřebujete správně nastavit server odchozí pošty (SMTP server).

 • SMTP server: smtp.praha9net.cz

V případě, že využíváte emailovou adresu uzivatelske_jmeno@praha9net.cz, použijte pro nastavení emailového klienta následující údaje.

 • SMTP server: smtp.praha9net.cz
 • POP3 server: pop3.praha9net.cz

Další možností je přístup k poště přes webové rozhraní http://mail.praha9net.cz.

Další informace o síti praha9net získáte z odpovědí na často kladené dotazy.